Strona główna » Aktualnosci

Cenne odkrycie w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie

Wersja do wydrukuPDF version

W trakcie prac remontowych wieży kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, powiat świdnicki, w metalowej kuli umieszczonej w hełmie wieży odnaleziono rulon dokumentów.

Na wniosek wałbrzyskiej Delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w miniony piątek (14 czerwca), w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbyły się oględziny znaleziska, w których uczestniczyli; Pani Lidia Czupryk – kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Świdnicy, dr Janusz Gołaszewski - dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Pani Jolanta Szuster z pracowni konserwatorskiej Archiwum Państwowego we Wrocławiu, dr Bartosz Grygorcewicz z Oddziału Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim oraz dr Kamil Pawłowski, przedstawiciel Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Wałbrzychu.

Wstępna analiza treści dokumentów pozwoliła na ustalenie, że dotyczą one okresu przebudowy kościoła w stylu neogotyckim, dokonanej po pożarze w połowie XIX wieku.

Dokumenty trafiły do Archiwum Państwowego we Wrocławiu gdzie zostaną poddane specjalistycznym zabiegom konserwatorskim. Ostateczną decyzję dotyczącą ich miejsca przechowywania podejmie konserwator zabytków.

Szczyt wieży starego kościoła z metalowym hełmem barokowym i kapsułą czasu u szczytu wieży. W tle błękitne niebo. Hełm jest w remoncie, pokryty rusztowaniami. Trzech mężczyzn i jedna kobieta w średnim wieku pozują do wspólnego zdjęcia w niedużym pomieszczeniu pomalowanym na żółto, z kwiatami na ścianach, przy stole wyłożonym białą ceratą, na którym leżą pozawijane stare dokumenty. Wszyscy mają na sobie rękawiczki. Dwie dłonie w białych rękawiczkach trzymające rozwinięty rulon papieru z zapisanym ręcznie tekstem w języku niemieckim. Dwie dłonie w białych rękawiczkach trzymające rozwinięty rulon papieru z zapisanym ręcznie tekstem w języku niemieckim. Dolna część dokumentu poważnie uszkodzona.

Oprac. B.Grygorcewicz

Zdjęcia B. Grygorcewicz, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie