Strona główna » Aktualnosci

Jeleniogórska odsłona wystawy „Emil Krebs. U granic geniuszu"

Wersja do wydrukuPDF version

W dniu 4 lutego 2015 r. w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, dyrektor Archiwum wrocławskiego dr Janusz Gołaszewski otworzył uroczyście wystawę pt. „Emil Krebs. U granic geniuszu”, poświęconą osobie, urodzonego w Świebodzicach na Dolnym Śląsku, niemieckiego sinologa i dyplomaty Emila Krebsa (1867-1930), uchodzącego za jednego z największych poliglotów wszechczasów. Według różnych źródeł posługiwał się on biegle ponad 60 językami (prawdopodobnie było ich 68). Pozwoliło mu to na podjęcie pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec: w poselstwie niemieckim w Chinach, a następnie w Berlinie.

Na wernisaż wystawy do jeleniogórskiego Archiwum przybyło blisko  50 osób (dyrektorzy instytucji kulturalnych, przewodnicy sudeccy, studenci germanistyki), które z wielkim zainteresowaniem wysłuchały niezwykle interesującego wykładu, ilustrowanego slajdami, o życiu i działalności Emila Krebsa, wygłoszonego przez Pana Eckharda Hoffmanna, wnuka Emila Krebsa, a jednocześnie jednego z autorów wystawy, przygotowanej w formie plansz wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy. Wystąpienie to z języka niemieckiego tłumaczył dr. Sobiesław Nowotny ze Świdnicy. Słuchacze mieli wiele pytań do prelegenta. Archiwum Państwowe zaprezentowało przy okazji archiwalia i publikacje z epoki, pochodzące z własnego zasobu, dotyczące miejscowości związanych z bohaterem ekspozycji, a więc: Świebodzic i Świdnicy, w których chodził do szkół i się wychowywał.

W Archiwum Państwowym Oddział w Jeleniej Górze wystawa będzie czynna do dnia 15 marca 2015 r.

Zebranych gości powitał Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego Oddziału Archiwum Dyrektor dr Janusz Gołaszewski dokonał otwarcia wystawy. Współtwórca wystawy Eckhard Hoffmann - wnuk Emila Krebsa Dr Sobiesław Nowotny (po lewej) wraz z Eckhardem Hoffmannem przybliżyli postać Emila Krebsa. Zwiedzanie ekspozycji Goście z zainteresowaniem wysłuchali wykładu  o Emilu Krebsie.