Strona główna » Aktualnosci

Lekcje i warsztaty archiwalne w Oddziale w Bolesławcu

Wersja do wydrukuPDF version

Uczniowie szkół podstawowych z miejscowości Parowa oraz Warta Bolesławiecka uczestniczyli w zajęciach archiwalnych, zorganizowanych w Oddziale w Bolesławcu. Były to pierwsze lekcje archiwalne dedykowane dla młodzieży z powiatu bolesławieckiego o tematyce życia codziennego miejscowej ludności w latach 1945-1965. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z najciekawszymi wydarzeniami z historii Bolesławca i okolic po II wojnie światowej oraz przybliżenie sytuacji przesiedlonej na te tereny ludności. Wśród zaprezentowanych materiałów archiwalnych były akta dotyczące zniszczeń wojennych, organizacji szkół i bibliotek, plany gospodarcze gromad, dokumentacja techniczna nieruchomości oraz wykazy gospodarstw z poszczególnych miejscowości. Szczególne zainteresowanie wzbudziły przydatne do badań genealogicznych księgi ewidencji ludności, księgi meldunkowe oraz rejestry przybywających i ubywających. W dwóch gablotach zaprezentowano fotografie nieruchomości przeznaczonych do rozbiórki z powiatu bolesławieckiego.

Dla młodszych dzieci przygotowano natomiast warsztaty pt. „Młody genealog”. Po krótkim wstępie dotyczącym metod prowadzenia badań genealogicznych, uczniowie z wielkim entuzjazmem przystąpili do przygotowania drzew genealogicznych. W ramach podsumowania uczniowie zaprezentowali swoje prace i opowiadali o zgromadzonych w domach pamiątkach rodzinnych.

W ramach projektu „Archiwa rodzinne Niepodległej” prowadząca zajęcia archiwistka Olga Hałat, prezentując swoje pamiątki rodzinne, starała się zwrócić młodzieży uwagę na unikalną wartość rodzinnych zbiorów i zachęcić do aktywnego udziału w akcji.

Zainteresowane szkoły zachęcamy do kontaktu z Archiwum w celu ustalenia organizacji kolejnych lekcji archiwalnych.

Email: boleslawiec@ap.wroc.pl  o.halat@ap.wroc.pl

Telefon: +48 75 7383403

Młodzież podczas lekcji archiwalnej. warsztaty dzieci. Dzieci ze swoimi pracami plastycznymi. Pokaz archiwów rodzinnych. Młodzież podczas lekcji archiwalnej. Prosty plakat informacyjny.

Oprac. i fot. O. Hałat.