Strona główna » Aktualnosci

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2024 w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

Wersja do wydrukuPDF version

Minione sobotnie popołudnie przeniosło nas wprost do epoki wikingów i wczesnośredniowiecznych Słowian!

Oto kilka momentów z naszego historycznego pokazu, które wywołały uśmiech na twarzach zarówno młodszych, jak i starszych uczestników:
 
Warsztaty malowania tarcz były absolutnym hitem!
Pod czujnym okiem instruktorów, dzieci mogły poznać tajniki wczesnośredniowiecznej ornamentyki. Pędzle i farby w ruchu, a na tarczach pojawiały się wzory, których nie powstydziliby się sami wojownicy z dawnych czasów.
Każdy młody uczestnik z dumą prezentował swoje dzieło, a uśmiechy na twarzach mówiły same za siebie. Kolorowe tarcze były dosłownie wszędzie, a atmosfera twórczości i zabawy udzielała się wszystkim dookoła.
 
Wikingowie i Słowianie - kim byli i jak walczyli?
Czy widzieliście kiedykolwiek dzieci, które zamiast na boisko, biegły na pokaz historyczny? My tak! Maluchy z otwartymi buziami chłonęły opowieści o odważnych wikingach i słowiańskich wojach.
 
Pióro i kałamarz, czyli chwile z kaligrafią!
Młodzi skrybowie zamieniali gęsie pióra w magiczne narzędzia, tworząc litery, które wyglądały, jakby żywcem przeniesione z IX wieku. Gdyby nie fakt, że atrament był wszędzie, powiedzielibyśmy, że były to najbardziej czyste warsztaty w historii!
 
Pokaz walk: 16:30
Kulminacja dnia - prawdziwy pokaz walk! Drużyna wojów w pełnym rynsztunku, szyki bojowe, krąg zdrady i honoru. Pojedynki i walka o miano najlepszego wojownika dzisiejszej soboty ... To było coś!
 
Dziękujemy wszystkim za obecność i już planujemy kolejne wydarzenia.
 
Notatka: D. Płókarz
Fotografie: A. Grodziński