Strona główna » Aktualnosci

Międzynarodowy Dzień Archiwów w 2024 r. w Oddziale w Legnicy

Wersja do wydrukuPDF version

Międzynarodowy Dzień Archiwów w 2024 r. w Oddziale w Legnicy obchodziliśmy 13 czerwca, pod hasłem „Archiwa rodzinne: nie wyrzucajcie wspomnień”, we współpracy z legnickim Oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. W obchodach wzięli czynny udział m.in. członkowie Stowarzyszenia oraz zaproszeni uczniowie klas piątych Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Rodziny w Legnicy z opiekunami.

Na wystawie pod tym samym tytułem zaprezentowane zostały materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, w tym pozyskane w ramach akcji „Archiwa Rodzinne Niepodległej” dokumenty, fotografie, przedwojenne odznaczenia i inne pamiątki, będące spuścizną Wacława Zasowskiego (https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-waclawa-zasowskiego ), weterana wojny polsko-sowieckiej 1919-1921, oraz fotografie z lat 1979-1981 z b. Wojewódzkiego Domu Kultury w Legnicy, dotyczące działalności powstałego w 1975 r. Zespołu Pieśni i Tańca „Legnica”. Natomiast jako przykładowe eksponaty „archiwów rodzinnych” (albo małych rodzinnych muzeów) wystąpiły osobiste i odziedziczone, po rodzicach i dziadkach, pamiątki przyniesione przez pracowników Archiwum oraz osoby zaprzyjaźnione, które zdecydowały się na pokazanie skarbów z dzieciństwa i młodości…

Nie ma pamiątek lepszych i gorszych – jest to kwestia niezmiernie indywidualna i nie podlegająca żadnym regulacjom i przepisom, dlatego przedmioty na wystawę – dokumenty, fotografie, pamiętniki, listy, zabawki, szkolne legitymacje, a nawet płyty gramofonowe i telefony komórkowe sprzed ćwierćwiecza - każdy wybrał tak, jak chciał, a swoją przestrzeń wystawową zaaranżował tak, jak uważał za stosowne.

Pierwsza część obchodów skupiła się zatem na dziedzictwie kulturowym materialnym. Drugą część ubarwił i uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”, wraz z panią choreograf Elżbietą Andrusieczko-Tor, prezentując (w sali gimnastycznej życzliwie udostępnionej przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 6 w Legnicy) polskie tańce ludowe – nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe. Członkowie Zespołu obejrzeli następnie wystawę, poświęconą w części im właśnie, z radością rozpoznając się na niektórych fotografiach sprzed lat.

Uczniowie natomiast, oprócz wystawy i występów artystycznych, mieli również okazję do obejrzenia magazynów archiwalnych i udziału w krótkiej lekcji archiwalnej na temat: co kryje się w magazynach Archiwum Państwowego.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1 w godzinach pracy Archiwum, do dnia 12 lipca br.: do końca czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, w środy od 8.00 do 18.00, w lipcu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Korytarz Archiwum. Przy ścianie dwie podświetlone szklane gabloty wystawowe z dokumentami, legitymacjami, książkami i zdjęciami. Na ścianie wiszą trzy plansze z wieloma czarno-białymi fotografiami. Korytarz Archiwum. Przy ścianie dwie podświetlone szklane gabloty wystawowe z dokumentami, legitymacjami, książkami i zdjęciami. Na ścianie wiszą trzy plansze z fotografiami, dokumentami i dyplomami. Nad nimi wiszą dwa obrazy ślubne i obraz komunijny. Na małym stoliku przy ścianie stoi gramofon oraz płyty gramofonowe. Na szklanej gablocie ustawiona mała lalka dziecięca oraz sztućce w walizeczce. Szklana podświetlona gablota wystawowa na korytarzu archiwum. W gablocie duża kartka z napisem "Pamiątki Natalii". W gablocie dyplomy szkolne, legitymacje ze zdjęciami, odznaki, świadectwa szkolne, laurki. Długi korytarz Archiwum. Po obu stronach przy ścianach stoją szklane podświetlone gabloty wystawowe. Na końcu korytarza duże okno. W gablotach stare fotografie i pamiątki rodzinne. Grupa mężczyzn i kobiet oglądają wystawę. Długi korytarz Archiwum. Po obu stronach przy ścianach stoją szklane podświetlone gabloty wystawowe. Na końcu korytarza duże okno. W gablotach stare fotografie i pamiątki rodzinne. Grupa mężczyzn i kobiet oglądają wystawę. Zdjęcie z większej wysokości. Widać twarze uczestników. Są zainteresowani. Długi korytarz Archiwum. Po obu stronach przy ścianach stoją szklane podświetlone gabloty wystawowe. Na ścianach wiszą plansze ze starymi fotografiami. Uczniowie ze szkoły podstawowej oglądają wystawę. Dwóch chłopców stoi nad gablotą i oglądają stare pamiątki rodzinne. Wąski korytarz w magazynie archiwalnym. Po lewej stronie duże przesuwane regały jezdne. Grupa młodzieży ze szkoły podstawowej ogląda magazyn. Niektórzy chwytają za korbę próbując przesunąć regał. Sala gimnastyczna w szkole podstawowej. Po środku sali na długich i wąskich drewnianych ławkach siedzą uczniowie oraz zespół ludowy. W tle okna i drabinki gimnastyczne. Sześć kobiet w czerwonych sukniach ludowych i białych czepkach z wyszywanymi wzorami na głowach występują na środku sali gimnastycznej prezentując taniec ludowy. Troje ludzi stoi przy planszy wystawowej na korytarzu archiwum i ogląda wystawę. Na planszy czarno-białe fotografie. Starszy mężczyzna po prawej ma przewieszony przez ramię akordeon. Kobieta po środku w zielonej koszulce z napisem "Zespół pieśni i tańca Legnica Polska". Długi korytarz Archiwum. Po prawej stronie przy ścianie stoją szklane podświetlone gabloty wystawowe. Na końcu korytarza duże okno. W gablotach stare fotografie i pamiątki rodzinne. Grupa mężczyzn i kobiet w strojach ludowych oglądają wystawę. Kobieta w czerwonym stroju ludowym i białym czepku z wyszywanymi wzorami na głowie stoi uśmiechnięta przy planszy wystawowej na korytarzu archiwum. Na planszy czarno-białe fotografie przedstawiające występy zespołu ludowego.

Fot. Jarosław Bednarek, Edyta Łaborewicz