Strona główna » Aktualnosci

Międzynarodowy Dzień Archiwów w Bolesławcu

Wersja do wydrukuPDF version

W dniach 9 – 10 czerwca 2017 r. w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu obchodzono Międzynarodowy Dzień Archiwów. W Bolesławcu tegoroczny jubileusz zbiegł się z jubileuszem 70–lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, stąd przyjęto za motyw wiodący zagadnienia związane z edukacją. Obchody święta archiwum i jubileusz zasłużonej dla miasta i powiatu, najstarszej bolesławieckiej szkoły średniej, dały impuls do podjęcia współpracy przez trzy różne podmioty: I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Ceramiki i bolesławieckie archiwum państwowe. Efektem wspólnego wysiłku były 4 wystawy spięte wspólnym mottem: „W poszukiwaniu nauki, sztuki i pasji”. Jubileuszowi I LO poświęcone były dwie ekspozycje: „W poszukiwaniu sztuki, nauki, pasji – absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu 1946 – 2016” oraz „ Jolanta Ajlikow – Czarnecka – artystka, pedagog i metodyk” zaproponowane przez Muzem Ceramiki w Bolesławcu. Bolesławieckie archiwum przygotowało wystawę „Obraz lokalnego szkolnictwa w materiałach archiwalnych” wzbogaconą o wystawę rzeźby Joanny Bruździńskiej.

Pośród uczestników wernisażu pojawili się artyści, nauczyciele i absolwenci I LO oraz przedstawiciele władz samorządowych w osobach wicestarosty bolesławieckiego Tomasza Gabrysiaka i wiceprezydenta Bolesławca Kornela Filipowicza. Wernisaż poprowadzili: Anna Bober – Tubaj (Muzeum Ceramiki), Katarzyna Żak (I LO) i Adam Baniecki (archiwum państwowe).

Na wystawie „W poszukiwaniu sztuki, nauki, pasji – absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu 1946 – 2016” zaprezentowano efekty pracy naukowej, twórczości plastycznej lub innych zainteresowań ponad pięćdziesięciu absolwentów liceum. Wystawa prac Jolanty Ajlikow – Czarneckiej oraz wystawa pamiątek po artystce, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci szkoły w końcu XX w., związana była z 10 rocznicą śmierci artystki. W uroczystym wernisażu wzięła udział córka artystki. Zaproponowana przez archiwum wystawa „Obraz lokalnego szkolnictwa w materiałach archiwalnych” ukazała szkolnictwo, nie tylko bolesławieckie, ale także lubańskie i zgorzeleckie, poprzez pryzmat dokumentacji, nie tylko urzędowej, sięgającej XVIII w. Wystawę przygotowała starszy kustosz Barbara Grzybek.

Joanna Bruździńska zaprezentowała ponad tuzin rzeźb ceramicznych. Aranżację całości ekspozycji zaproponowało i wykonało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2017 r. w sali ekspozycyjnej Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B w godz. 9.00 – 15.00, w środy 9.00 – 18.00. Wstęp wolny.

Patrz także: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Reportaż z obchodów MDA

Oprac. Adam Baniecki, foto. Olga Hałat