Strona główna » Aktualnosci

Noc Muzeów 2024 w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (ZAPISY OD 6 MAJA)

Wersja do wydrukuPDF version

Grafika promująca wydarzenie. Na niebieskim tle imitującym niebo umieszczone elementy graficzne, gwiazdy, księżyc, chmury. W większych gwiazdach znajdują się zdjęcia ukazujące dokumenty archiwalne oraz archiwum. Na jednym ze zdjęć rzeźba krasnala z lupą. Po środku grafiki rysunek stempla. U dołu rysunek książek na regale oraz logo Archiwum i odnośniki do mediów społecznościowych. W prawym górnym rogu duży napis w kolorze żółtym: Noc Muzeów w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. 18 maja 2024. 17:00-24:00. Już po raz trzeci zapraszamy wszystkich miłośników historii (i nie tylko) do udziału w Nocy Muzeów w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą historie ukryte w archiwalnych albumach i kronikach. To jedyna okazja, kiedy wrocławscy Archiwiści nie tylko zaprezentują oryginalne materiały archiwalne, ale przede wszystkim opowiedzą o ukrytych w nich historiach. Nie zabraknie również inspirujących warsztatów dla najmłodszych i nocnego zwiedzania niedostępnych na co dzień archiwalnych zakamarków.

 

Program wydarzenia:

18 maja 2024 (sobota)

17:00 - 18:30 Warsztaty pieczęci i kaligrafii dla dzieci - BRAK MIEJSC

Podczas warsztatów każdy będzie miał możliwość samodzielnego wykonania pieczęci, używając do tego historycznych tłoków pieczętnych. Na zakończenie warsztatów uczestnicy stworzą własne dokumenty z pieczęciami  i podpiszą je używając piór gęsich i atramentu.

19:30 - 21:00 Wykład Jolanty Szczepańskiej

Wykład i prezentacja Jolanty Szczepańskiej pt. „Historia zakuta w kamieniu. Uratowane od zapomnienia śląskie płyty nagrobne i epitafia w zbiorze Adriana Josefa von Hoverden-Plencken”.
Po wykładzie zapraszamy na wspólne zwiedzanie Pracowni Konserwacji i Digitalizacji.

22:00-24:00 Nocne zwiedzanie Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz pokaz materiał archiwalnych, pt. „Nie/zwykłe historie ukryte w archiwalnych albumach i kronikach” - BRAK MIEJSC

Niepowtarzalna okazja do obejrzenia niedostępnych na co dzień archiwalnych zakamarków!

Formularz zapisów na Noc Muzeów 2024 w Archiwum Państwowym we Wrocławiu - Kliknij tutaj

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniu.

Grafika promująca wydarzenie. Na niebieskim tle imitującym niebo umieszczone elementy graficzne, gwiazdy, księżyc, chmury. W większych gwiazdach znajdują się zdjęcia ukazujące dokumenty archiwalne oraz archiwum. Na jednym ze zdjęć rzeźba krasnala z lupą. Po środku grafiki rysunek stempla. U dołu rysunek książek na regale oraz logo Archiwum. W lewym dolnym rogu program wydarzenia. W prawym górnym rogu duży napis w kolorze żółtym: Noc Muzeów w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. 18 maja 2024. 17:00-24:00. Długi wąski stół na środku sali wystawowej archiwum. Na stole rozłożone przybory do kaligrafii: gęsie pióra, kałamarze, wzorniki pisma. Przy stole trzech chłopców i jedna dziewczynka siedzą i pracują z wykorzystaniem przyborów. Przy chłopcu siedzącemu na końcu stołu stoją dwie kobiety i lekko pochylone przyglądają się pracy chłopca. Mężczyzna w niebieskiej jeansowej marynarce i koszuli prezentuje duży skaner do map zgromadzonym wokół niego ludziom. Znajdują się w ciemnym pomieszczeniu bez okna. Jest to pracownia digitalizacji materiałów archiwalnych. Skaner daje jasne światło. W centralnym punkcie fotografii znajduje się monitor, na którym widać zeskanowany fragment mapy.