Strona główna » Aktualnosci

Rozpoczynamy 3. edycję konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Wersja do wydrukuPDF version

Grafika promująca konkurs w kolorze czerwonym, zielone, okrągłe logo konkursu po środku. Wokół loga narysowane wizerunki uśmiechniętych dzieci. Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników, podobnie jak przy poprzednich edycjach, będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Dwie poprzednie edycje konkursu spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem
i pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli. W ich efekcie „młodzi genealodzy” postawili swoje pierwsze kroki w obszarze poszukiwań genealogicznych. Jak opowiadali uczestnicy – zamiast „grać w gry na komputerze”, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie
jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt
wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych.

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych z klas 4-7. Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów
i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl).

Kliknij tutaj, aby zapoznać się ze szczegółami konkursu

Udział w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale również najlepszym dowodem na to, że historia zarówno
w skali mikro, czyli naszych małych ojczyzn (wsi, miast i miasteczek), jak i makro, czyli naszej wspólnej ojczyzny, jednoczy całe rodziny.

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to wspólne przedsięwzięcie Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Archiwum Państwowe w Lublinie.

 

Punkty konsultacyjne konkursu

Archiwum Państwowe we Wrocławiu informuje, że ramach konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” prowadzone będą konsultacje dla wszystkich, którzy potrzebować będą pomocy przy prowadzeniu poszukiwań genealogicznych w zasobach Archiwum. Porady będzie można zasięgnąć przez cały okres trwania konkursu w głównej siedzibie Archiwum oraz jego Oddziałach.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu: sekretariat@wroclaw.ap.gov.pl

Danuta Płókarz (71) 328 81 01 wew. 31

Andrzej Grodziński (71) 328 81 01 wew. 32

Oddział w Bolesławcu: boleslawiec@wroclaw.ap.gov.pl

Olga Hałat

Oddział w Jeleniej Górze: jgora@wroclaw.ap.gov.pl

Ivo Łaborewicz

Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim: kamieniec@wroclaw.ap.gov.pl

Katarzyna Włodarczyk

Oddział w Legnicy: legnica@wroclaw.ap.gov.pl

Edyta Łaborewicz