W niedzielę 29 września 2024 r., pod przewodnictwem Pana Macieja Wlazło, odbył się spacer po Wrocławiu, podczas którego uczestnicy mieli okazję odkrywać ślady dawnych lokali gastronomicznych przedwojennego Breslau. Na wstępie, w imieniu Dyrektora Archiwum, wszystkich uczestników powitała kierownik Oddziału Popularyzacji – Danuta Płókarz.
Spacer stanowił wyjątkową okazję do przeniesienia się w czasie i poznania miejsc, które przez lata były sercem życia społecznego Breslau. Uczestnicy odwiedzili m.in. Piwiarnię Conrada Kisslinga, Kawiarnię Maxa Schönfeldera, Cukiernię Perini, Restaurację u Fonsia, Winiarnię Christiana Hansena oraz Piwnicę Świdnicką. Nie zabrakło również opowieści o tradycjach picia wina, kawy, a także o dawnych przysmakach, takich jak piernik Lessinga.
Spacer wzbogaciła specjalna kolekcja archiwalnych materiałów, która już 2 października 2024 r. zostanie udostępniona na portalu Szukaj w Archiwach. Kolekcja obejmuje kilkadziesiąt unikalnych zdjęć dawnych lokali gastronomicznych z Breslau, pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Każdy z uczestników spaceru otrzymał w prezencie zdjęcie archiwalne, piernik wrocławski oraz przepisy na wybrane potrawy dawnego Breslau. Spacer zakończył się wspólną zabawą, podczas której uczestnicy zaproponowali tytuły na kolejny spacer. Na zakończenie wylosowano wśród uczestników dwie Legnickie Bomby! Bomba Legnicka to historyczny piernik Dolnego Śląska, wypiekany obecnie przez firmę Pierniki Wrocławskie.
Zdjęcia z tego spaceru będą nie tylko pięknym zapisem chwili, ale także inspiracją i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Być może za kilkaset lat, dzięki zachowanym materiałom archiwalnym, ktoś odtworzy ten spacer, ożywiając minione czasy i miejsca. To, co dziś dokumentujemy, może stać się mostem łączącym przeszłość z przyszłością, pozwalając na refleksję nad tym, jak zmienia się świat, ale jak wiele z tych chwil pozostaje wiecznie żywych w pamięci i obrazach.
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, zaangażowanie oraz inspirujące rozmowy.
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024!
Fotografie: Andrzej Grodziński