Strona główna » Aktualnosci

Uroczyste otwarcie wystawy "Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” (OGŁASZAMY KONKURS)

Wersja do wydrukuPDF version

20 listopada 2023 roku o godzinie 11:00 na placu przy kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu (zbieg ulic Szewskiej i Wita Stwosza) uroczyście otworzyliśmy wystawę "Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”.

Wystawa została przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Znalazło się na niej blisko 100 starannie wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwach Państwowych w Polsce dotyczących słynnego astronoma.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli uczniowie z IX i XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu wraz z opiekunami: Maciejem Chomiczem oraz Moniką Skuzą. Uczestnicy zostali przywitani przez Dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu dra Janusza Gołaszewskiego, Danutę Płókarz - kierowniczkę oddziału popularyzacji oraz Andrzeja Grodzińskiego - specjalistę ds. popularyzacji. Uczniowie wraz z Dyrektorem Archiwum przecięli symboliczną wstęgę otwierając tym samym wystawę. Niestety kapryśna listopadowa pogoda zmusiła nas do przeniesienia prelekcji oraz specjalnego quizu do siedziby Archiwum.

W siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu postać Mikołaja Kopernika przybliżył Dyrektor Archiwum jednocześnie omawiając poszczególne elementy wystawy. Nie zabrakło również tych mniej znanych ciekawostek z życia słynnego astronoma. W drugiej części spotkania Danuta Płókarz zaprosiła uczniów do sprawdzianu wiedzy na temat wystawy podczas quizu "Mikołaj Kopernik - znany czy nieznany".

Wystawa realizowana jest w ramach całej sieci Archiwów Państwowych w Polsce pod kierunkiem Archiwum Państwowego w Toruniu we współpracy z Archiwami Państwowymi w Malborku, Olsztynie i Gdańsku.
Wystawę można zwiedzać od 17 listopada do 5 grudnia 2023 r. na skwerze u zbiegu ulic Szewskiej i Wita Stwosza we Wrocławiu.

Grupa młodzieży licealnej zgromadzona na placu miejskim z parasolkami w dłoniach stoi na wybrukowanym placu obok wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Pada deszcz. Mężczyzna w średnim wieku z parasolem w dłoni stoi naprzeciw nich. W tle bloki mieszkalne. Plansza wystawowa o kształcie półotwartej budki z zadaszeniem stojąca na placu wyłożonym kostką brukową. Owinięta jest ozdobną tasiemką. Pada deszcz Przed budką stoi chłopak w ciemnej kurtce z kapturem, dziewczyna w różowych spodniach, czarnej kurtce z parasolką oraz mężczyzna w średnim wieku między nimi z parasolem w dłoni i beretem na głowie. Chłopak z dziewczyną przecinają wstęgę nożyczkami. Mężczyzna przygląda się. Plac miejski wybrukowany kostką. W tle bloki mieszkalne. Na placu widać cztery ekspozycje wystawiennicze w kształcie półotwartych budek z wizerunkami Mikołaja Kopernika. W budkach stoi młodzież z parasolkami i chroni się przed deszczem. Grupa młodzieży licealnej zgromadzona na placu miejskim z parasolkami w dłoniach stoi na wybrukowanym placu obok wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Pada deszcz. Po środku stoi mężczyzna w średnim wieku z parasolem w dłoni oraz kobieta. W tle widać stary, duży ceglany kościół. Grupa młodzieży licealnej zgromadzona na placu miejskim z parasolkami w dłoniach stoi na wybrukowanym placu obok wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Pada deszcz. W tle nowoczesny, przeszklony budynek biurowy. Sala konferencyjna w budynku Archiwum. Przy długim stole nakrytym zielonym obrusem siedzą licealistki i licealiści. Mają jedną rękę podniesioną do góry w celu zgłaszania się. Za nimi duże okna. Długa i wąska sala konferencyjna w budynku Archiwum. Po lewej stronie okna. Przy długim stole nakrytym zielonym obrusem siedzi młodzież. Przed sobą mają arkusze papieru z testem. Rozwiązują w skupieniu zadania na kartce. Długa i wąska sala konferencyjna w budynku Archiwum. Po lewej stronie okna. Przy długim stole nakrytym zielonym obrusem siedzi młodzież. Przed sobą mają arkusze papieru z testem. Rozwiązują w skupieniu zadania na kartce. Na pierwszym planie widać otwarty laptop stojący na stole z wyświetlonym plakatem promującym wystawę o Mikołaju Koperniku. Fragment stołu nakrytego zielonym obrusem w sali konferencyjnej Archiwum. Widać dłonie i sylwetki uczniów. Na stole otwarta książka będąca katalogiem wystawy o Mikołaju Koperniku. Uczniowie mają przy sobie arkusze papieru z testem znajomości wystawy oraz długopisy. Pracują nad rozwiązaniem wystawy. Długa i wąska sala konferencyjna w budynku Archiwum. Po lewej stronie okna. Przy długim stole nakrytym zielonym obrusem siedzi młodzież. Przed sobą mają arkusze papieru z testem. Rozwiązują w skupieniu zadania na kartce.

Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński

 

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w konkursach:Kolorowa grafika z Mikołajem Kopernikiem na tle ciemnego nieba z gwiazdami i księżycem. Grafika informuje o konkursie dla dzieci i młodzieży.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Wstrzymaj oddech i rusz na wystawę”

Konkurs dla uczniów szkół średnich „Kopernik naszych czasów”