Strona główna » Aktualnosci

Weekendowe otwarcie wystawy pt. „Nadodrze w dokumencie archiwalnym. Mapy i fotografie z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu” już za nami!

Wersja do wydrukuPDF version

Miniona sobota miała wyjątkowy, nieformalny charakter. Kierownik Oddziału popularyzacji Danuta Płókarz była do dyspozycji wszystkich zainteresowanych, opowiadając o Archiwum, zasadach jego funkcjonowania oraz wybranych archiwaliach. Był to czas pełen serdecznych rozmów "po sąsiedzku" oraz spotkań z gośćmi z różnych zakątków Polski, w tym z Koszalina i Warszawy. Nawiązaliśmy wiele cennych kontaktów, dzieląc się pasją i inspiracjami.

W niedzielę po wystawie oprowadzał Dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski. Dyrektor witając zgromadzonych w Archiwum gości podziękował za tak liczną obecność, która świadczy o wzrastającym zainteresowaniu przeszłością swojej ulicy, dzielnicy, swojego miejsca zamieszkania. Następnie przybliżył długie i bogate dzieje Archiwum Państwowego we Wrocławiu ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności powstania instytucji i jej twórcy Johanna G. Bueschinga. Omówił dalej najcenniejsze archiwalia, najwięcej miejsca poświęcając najstarszej części zasobu, tzn. dokumentom pergaminowym. Skrótowo nakreślił obraz dzisiejszego stanu Archiwum, jego organizacji i pełnionych zadań. W drugiej części omówił archiwalia eksponowane na okolicznościowej wystawie, najwięcej uwagi koncentrując na planach miasta ukazujących przedmieście Odrzańskie, a z racji na swoje zainteresowania przybliżył dzieje Wrocławskiej Kolei Dojazdowej, której początkowy odcinek przebiegał w tej części miasta.

Wydarzenie było częścią projektu współorganizowanego przez instytucje i przedsiębiorstwa zlokalizowane przy naszej ulicy, co jeszcze bardziej wzbogaciło nasze spotkania i zacieśniło lokalne więzi. Dziękujemy, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia!

Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym wysokim pomieszczeniu będącym holem archiwum. Wokół nich szklane gabloty wystawowe z dokumentami, zdjęciami i mapami. Mężczyzna w garniturze stoi pośrodku nich i oprowadza po wystawie. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym wysokim pomieszczeniu będącym holem archiwum. Wokół nich szklane gabloty wystawowe z dokumentami, zdjęciami i mapami. Mężczyzna w garniturze stoi pośrodku nich i oprowadza po wystawie. Wszyscy patrzą na ścianę, na której wisi niewielki obraz ze zdjęciem budynku. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym wysokim pomieszczeniu będącym holem archiwum. Uśmiechają się. Mężczyzna w garniturze stoi w dużym wysokim pomieszczeniu będącym holem archiwum. Wokół szklane gabloty wystawowe z dokumentami, zdjęciami i mapami. Obok mężczyzny stoi kobieta w szaro-czarnej sukience i różowej torebce. Rozmawiają ze sobą. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym wysokim pomieszczeniu będącym holem archiwum. Wokół nich szklane gabloty wystawowe z dokumentami, zdjęciami i mapami. Mężczyzna w garniturze stoi obok gabloty i oprowadza po wystawie. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym wysokim pomieszczeniu będącym holem archiwum. Wokół nich szklane gabloty wystawowe z dokumentami, zdjęciami i mapami. Mężczyzna w garniturze nachyla się nad gablotą i opowiada o ekspozycji. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym pomieszczeniu będącym salą wystawową archiwum. Wokół przy ścianach i oknach stoją szklane gabloty wystawowe z ekspozycją. Wszyscy stoją nachyleni przy gablotach i oglądają wystawę. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym pomieszczeniu będącym salą wystawową archiwum. Wokół przy ścianach i oknach stoją szklane gabloty wystawowe ze starymi zdjęciami. Kobieta w blond włosach stoi pomiędzy nimi i oprowadza po wystawie. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym pomieszczeniu będącym salą wystawową archiwum. Na białych ścianach wiszą plansze z motywami roślinnymi. Młody mężczyzna w okularach i białej koszuli we wzorki stoi pomiędzy zwiedzającymi i opowiada. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym pomieszczeniu będącym salą wystawową archiwum. Na białych ścianach wiszą plansze z motywami roślinnymi. Na suficie dwa duże żyrandole. Młody mężczyzna w okularach i białej koszuli we wzorki stoi pomiędzy zwiedzającymi i opowiada. Grupa zwrócona jest w stronę mężczyzny i słucha. Grupa mężczyzn i kobiet stoi w dużym wysokim pomieszczeniu będącym holem archiwum. Wokół nich szklane gabloty wystawowe z dokumentami, zdjęciami i mapami. Mężczyzna w garniturze stoi pośrodku nich i oprowadza po wystawie. Dwie plansze wystawowe na ścianie zewnętrznej archiwum. Zawierają stare fotografie budynku archiwum, kalendarium i opis instytucji.

Fotografie: Janusz Gołaszewski, Danuta Płókarz