Strona główna » Aktualnosci

Wizyta przedszkolaków w kamienieckim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu (22.02.2024)

Wersja do wydrukuPDF version

W dniu 22 lutego 2024 roku Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim odwiedziła grupa 25 przedszkolaków (grupa 5 latków ,,Niedźwiadki” i  ,,Krasnoludki”) z Przedszkola Publicznego nr 1 ,,Baśniowa Kraina” w Kamieńcu Ząbkowickim przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym numer 1 w Kamieńcu Ząbkowickim.

Pracownik kamienieckiego Oddziału - Łukasz Pintal zaprezentował naszym najmłodszym gościom działalność archiwum oraz jego zasoby. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć wybrane zbiory stanowiące część zasobu Oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim. Dodatkowo przedszkolaki zapoznały się z prezentowaną wystawą dotyczącą gminy Kamieniec Ząbkowicki. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz digitalizacji zasobu przeprowadzony przez młodszego archiwistę - Klaudię Wojtas. Dzieci dowiedziały się również czym na co dzień zajmują się kamienieccy archiwiści. Pięciolatki zadeklarowały, że w przyszłości będą chciały pracować w naszym archiwum. Na koniec wszyscy otrzymali słodkie upominki wyciągnięte ze „skrzyni archiwalnych skarbów”. Przedszkolaki przekazały podziękowanie dla pracowników Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim. Tym samym najmłodsi mieszkańcy gminy Kamieniec Ząbkowickim poznali specyfikę pracy archiwisty i zapoznali się z działalnością kamienieckiego Oddziału Archiwum Państwowego. Dla wszystkich był to pierwszy kontakt z naszą instytucją, choć na pewno nie ostatni.

Sala w kolorze białym z barokowym łukowym sklepieniem i zdobieniami. Na podłodze parkiet. W sali grupa 20 przedszkolaków ubrana w kurtki oraz dorosła kobieta ubrana na ciemno trzymająca w ręku poszyt akt. Kobieta w ciemnych spiętych włosach stoi lekko pochylona obok skanera przy monitorze komputera, na którym wyświetlony jest zeskanowany dokument. Grupa dzieci przygląda się z zainteresowaniem wyświetlonemu obrazowi. Duża barokowa sala wystawowa z podłogą jasne i brązowe kafle ułożone w szachownicę. Na łukowatym suficie wisi żyrandol. Po środku sali ustawione krzesła, na których siedzą dzieci. Młody mężczyzna w marynarce trzyma w ręku otwartą księgę i prezentuje ją dzieciom. Kobieta ubrana na ciemno po lewej oraz dziewczynka w fioletowej kurtce i jasnych blond włosach po prawej stoją przed skanerem stołowym do skanowania dokumentów. Kobieta objaśnia działanie skanera. Duża barokowa sala wystawowa z podłogą jasne i brązowe kafle ułożone w szachownicę. W tle duże okno ze szprosami. Młody mężczyzna w marynarce i białej koszulce nachyla się w stronę dziewczynki trzymając w dłoniach pudełko ze słodyczami. Dziewczynka wyciąga z pudełka cukierek. Duża barokowa sala wystawowa z podłogą jasne i brązowe kafle ułożone w szachownicę. W tle duże okno ze szprosami. Młody mężczyzna w marynarce i białej koszulce stoi naprzeciw małej dziewczynki i wręcza upominek. Duża barokowa sala wystawowa z podłogą jasne i brązowe kafle ułożone w szachownicę. Przy ścianie stoją szklane podświetlone gabloty wystawowe. Grupa 20 dzieci w wieku przedszkolnym stoi w rzędzie i przygląda się wystawie w gablotach. Za ich plecami stoi dorosła kobieta. Dyplom dla archiwistów od przedszkolaków. Podziękowanie dla pracowników Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim za zapoznanie z historią archiwum i jego niesamowitymi zasobami oraz przybliżenie pracy archiwisty. Wyrażając swoją wdzięczność grupa: "Niedźwiadki" i "Krasnoludki".

Tekst: Klaudia Wojtas, Łukasz Pintal

Zdjęcia: Przedszkole Publiczne nr 1 ,,Baśniowa Kraina” w Kamieńcu Ząbkowickim, Klaudia Wojtas, Łukasz Pintal