Strona główna » Aktualnosci

Wizyta studentów z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (13-14.11.2023)

Wersja do wydrukuPDF version

W dniach 13-14 listopada 2023 roku gościliśmy studentów z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką prof. Elżbiety Kaszuby. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie na temat historii i zbiorów przechowywanych w Archiwum Państwowym we Wrocławiu oraz zasad ich udostępniania, a swoją wiedzę i nabyte umiejętności mogli również sprawdzić w części warsztatowej spotkania.

Uczestników zajęć przywitali Danuta Płókarz - kierowniczka oddziału popularyzacji Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji. W pierwszej części studenci zapoznali się z historią i działalnością wrocławskiego Archiwum, a także dowiedzieli się o pomocach archiwalnych w postaci inwentarzy papierowych oraz elektronicznych dostępnych na portalu Szukaj w Archiwach. W części praktycznej studenci otrzymali zadanie prawidłowego wypełnienia zgłoszenia użytkownika zasobu archiwalnego oraz rewersu archiwalnego. Okazało się to wcale nie takie łatwe jak sądziliśmy. Grupa druga miała okazję spróbować swych sił podczas wykonywania małej kwerendy z wykorzystaniem jednostek aktowych z naszego Archiwum. To zadanie również pochłonęło uczestników, którzy w skupieniu starali się odnaleźć odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

Dziękujemy za odwiedziny!

Kobieta w jasnym swetrze w pasy stoi w sali konferencyjnej przy ekranie z wyświetloną prezentacją o historii Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Za kobietą stoi baner z logo Archiwum. Kobieta stoi opierając ręce o krzesło. Przed nią stół nakryty zielonym obrusem, na którym stoi laptop oraz leżą kartki papieru. Długa i wąska sala konferencyjna z oknami po lewej stronie. Na środku długi stół nakryty zielonym obrusem. Przy stole siedzi grupa 20 studentów i studentek oraz opiekunka grupy i słuchają wykładu. Długa i wąska sala konferencyjna z oknami po prawej stronie. Na środku długi stół nakryty zielonym obrusem. Przy stole siedzi grupa 20 studentów i studentek oraz opiekunka grupy i słuchają wykładu. Na końcy widać kobietę głoszącą wykład oraz wyświetloną prezentację multimedialną. Kobieta w jasnym swetrze w zielone paski stoi lekko pochylona przy stole nakrytym zielonym obrusem. Sprawdza czy kartki z formularzami są prawidłowo wypełnione. Grupa studentów siedzi przy stole i się przygląda. Stara mapa Wrocławia, replika średniowiecznego pergaminu z pieczęciami oraz teczki aktowe leżą na stole nakrytym zielonym obrusem. Na mapie widać napis "Zur canalisirung von Breslau". Kobieta w jasnym swetrze w pasy stoi w sali konferencyjnej przy ekranie z wyświetloną prezentacją o historii Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Trzyma w rękach księgę inwentarzową i wsakzuje palcem prawej ręki jej fragment. Przed nią widać stół nakryty zielonym obrusem z teczkami aktowymi, kartki z formularzami oraz laptop. Jedenaścioro studentów i studentek siedzi przy długim stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej Archiwum. Słuchają wykładu. Przed nimi na stole leżą wystawione dokumenty oraz mapa. Długa i wąska sala konferencyjna z oknami po prawej stronie. Na środku długi stół nakryty zielonym obrusem. Przy stole siedzi grupa 11 studentów i studentek oraz opiekunka grupy i słuchają wykładu. Na końcy widać kobietę głoszącą wykład oraz wyświetloną prezentację multimedialną. Grupa studentów i studentek siedzi przy stole nakrytym zielonym obrusem. Mają przed sobą stare teczki z dokumentami. Część studentów ogląda dokumenty, a część wypełnia formularze. Za nimi widać duże okna. Dwóch studentów i dwie studentki siedzą przy stole nakrytym zielonym obrusem i przeglądają teczkę aktową ze starymi wycinkami prasowymi. Za nimi widać okno.

Fotografie: Andrzej Grodziński

AG