Strona główna » Aktualnosci

Wycieczka członków PTTK w jeleniogórskim Archiwum i finisaż wystawy „Przyniesione w plecaku”

Wersja do wydrukuPDF version

Dnia 31 stycznia 2024 r. w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze odbył się uroczysty finisaż wystawy pt. „Przyniesione w plecaku. Wystawa krajoznawczych zbiorów kolekcjonerskich”, otwartej 6 grudnia 2023 r. z okazji Dnia darczyńcy, a współorganizowanej przez PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry.

Spotkanie miało wielostronny charakter, gdyż połączone zostało z cyklicznymi wycieczkami krajoznawczymi, jakie PTTK w Jeleniej Górze organizuje po mieście i okolicach. Tym razem uczestnicy tej imprezy zebrali się pod dawną siedzibą jeleniogórskiego Archiwum przy ul. Podwale 27. Ten historyczny budynek, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. przechodził liczne koleje losu, o których opowiadał kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze – Ivo Łaborewicz, skupiając się zwłaszcza na czasie (od 1928 r.), gdy działało w nim Stad-und Kreisarchiv Hirschberg, a w latach 1945-1951 Archiwum Miejskie w Jeleniej Górze. Następnie uczestnicy wycieczki, w liczbie ponad 50 osób, udali się do siedziby Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze przy ul. płk W. Kazimierskiego 3, gdzie zostali zaznajomieni z obecną działalnością tej instytucji i jego zbiorami, jak również w małych grupach oprowadzeni po wybranych magazynach. Wzięli też udział w uroczystym zamknięciu wspomnianej wystawy, podczas której Komisja Krajoznawcza PTTK nagrodziła dyplomami twórców najciekawszych kolekcji prezentowanych na kończącej się wystawie.

Grupa około trzydziestu kobiet i mężczyzn w starszym wieku znajdujących się na sali wystawowej archiwum. Oglądają ekspozycje. Grupa piętnastu kobiet i mężczyzn w starszym wieku znajdujących się na sali wystawowej archiwum. Po środku nich starszy mężczyzna z siwą brodą, w czarnej koszuli i z aparatem przewieszonym przez szyję opowiada. Pozostali zwróceni w jego stronę słuchają go. W tle na ścianach ekspozycja znaczków turystycznych. Grupa około trzydziestu kobiet i mężczyzn w starszym wieku znajdujących się na sali wystawowej archiwum. Czekają w kolejce do stolika z listą obecności. Na stole stoją torby z upominkami. Grupa dwunastu kobiet i mężczyzn stojących na drodze prowadzącej do galerii handlowej pomiędzy dwoma budynkami. Mężczyzna w średnim wieku, w szarej czapce, ciemnoniebieskiej kurtce stoi po środku grupy. Jest przewodnikiem i rozmawia z grupą. Pozostali słuchają go. Grupa pięciu mężczyzn i jedna kobieta w średnim wieku stoją w sali wystawowej archiwum. Za ich plecami stojaki wystawowe z pocztówkami. Ludzie stoją wokół stołu, na którym znajdują się torby z upominkami. Na pierwszym planie mężczyzna w krótkich siwych włosach, w okularach, ciemnej marynarce i czerwonym swetrze trzyma w dłoni podkładkę z kartką papieru i zwraca się do zgromadzonych gości. Grupa około trzydziestu kobiet i mężczyzn w starszym wieku znajdujących się na sali wystawowej archiwum. Czekają w kolejce do stolika z listą obecności. Na stole stoją torby z upominkami. Pozostali oglądają gabloty wystawowe ustawione przy ścianach sali. W tle duże okna. Grupa około trzydziestu kobiet i mężczyzn w starszym wieku znajdujących się na sali wystawowej archiwum. Pozują do wspólnej fotografii. Grupa ośmiu mężczyzn i dwóch kobiet stojących w sali wystawowej archiwum. Uśmiechają się i pozują do wspólnego zdjęcia. Pięcioro z nich trzyma w rękach pamiątkowe dyplomy.

oprac. Ivo Łaborewicz

zdjęcia Krzysztof Tęcza