Strona główna » Aktualnosci

Wystawa "Oblicza Reformacji w dokumencie"

Wersja do wydrukuPDF version

W miniony czwartek, tj. 7 grudnia br. w Archiwum Państwowym we Wrocławiu odbyła się sesja międzynarodowej konferencji naukowej w ramach platformy Refo500, zatytułowana Reformacja: między ideą a realizacją – aspekty śląskie, polskie, europejskie, zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski i Archiwum Państwowe we Wrocławiu,  z udziałem badaczy z Polski, Czech, Niemiec i Norwegii. W ramach konferencji Archiwum zorganizowało wystawę okolicznościową Oblicza Reformacji w dokumencie przygotowaną przez dr Mieczysławę Chmielewską.

Wystawa podzielona została na kilka działów: 1. Czas tryumfu Reformacji, w tym oblicza reformatorów wrocławskich z cyklem unikatowych portretów ojców Kościoła oraz dwór cesarski wobec konfesji ewangelickiej, 2. Okres Reformacji katolickiej, tu m.in. kolejne prądy teologiczne i odłamy protestanckie, także portrety biskupów wrocławskich, 3. Spuścizna duchowa i materialna protestantyzmu, na którą składają się sylwety świątyń na Dolnym Śląsku, pierwotnie katolickich a później przejętych przez protestantów, oraz kościołów budowanych przez samych ewangelików, 4. Kościoły reformowane wobec wyzwań ostatnich stuleci. Na ekspozycji można zobaczyć autentyczne dokumenty wystawione przez papieża Leona X oraz cesarza Rudolfa II, w tym słynny list majestatyczny, wydany w 1609 r. w Pradze, na mocy którego katolicy i luteranie mogli posiadać kościoły i szkoły oraz swobodnie uczestniczyć w nabożeństwach z zachowaną pieczęcią cesarską w pozłacanej puszce.

Wystawa będzie czynna do 21 grudnia 2017 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00- 15.30.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia niezwykłej ekspozycji.

Fot. Paulina Pracz

Wernisaż wystawy zgromadził uczestników konferencji oraz licznych gości honorowych, m.in.  biskupów kościoła ewangelickiego, dyrektorów instytucji naukowych i muzeów oraz szefów archiwów państwowych i kościelnych. Otwarcie wernisażu wystawy. Wystąpienie biskupa diecezji ks. Waldemara Pytla. Z lewej autorka wystawy dr Mieczysława Chmielewska, w środku dyrektor Archiwum Janusz Gołaszewski. Sesja w Archiwum była trybuną prezentującą różne aspekty Reformacji na Śląsku. Referentami byli historycy, bibliotekarze i archiwiści.