Strona główna » Aktualnosci

Wystawa starej fotografii w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze

Wersja do wydrukuPDF version

Dnia 24 października 2023 r. o godz. 17:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze otwarta została wystawa pt. „Z Europy w Karkonosze. Świat dawnej fotografii 1850-1918”, dla której część materiałów ekspozycyjnych przygotowało Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.

Wystawa jest wynikiem wieloletnich badań i licznych kwerend, w których od początku uczestniczyli jeleniogórscy archiwiści, wspierający wysiłki kolegów z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, zarówno pod względem merytorycznym, jak i udostępniając im swoje zbiory w możliwie szerokim zakresie.

Twórcy wystawy starali się pokazać kiedy i w jaki sposób fotografia zawędrowała w Karkonosze. W wyniku badań ustalono, że zbiory fotograficzne, znajdujące się dziś zarówno w Muzeum Karkonoski, jak i jeleniogórskim Oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu, choć zgrupowane w różnych zespołach i kolekcjach, w dużej części stanowią spuściznę po działających tu fotografach, tak prywatnych, jak i rodzinnych, czy też pracujących na rzecz miejscowych organizacji społecznych, jak Towarzystwo Karkonoskie (Riesengebirgsverein, którego zasób aktowy znajduje się w tutejszym Archiwum Państwowym). Fotografie te, wraz z licznymi pocztówkami i grafikami, stanowią bezcenną dokumentację wizualną regionu.

Na wystawie odtworzono dawną pracownię fotograficzną: zarówno ciemnię, jak i atelier, w którym zwiedzający mogą zrobić sobie samodzielnie pamiątkowe zdjęcia. Jest też możliwość obejrzenia, za pomocą dwóch oryginalnych aparatów z XIX w., dawnych fotografii stereoskopowych, czyli dających wrażenie trójwymiarowości. Przede wszystkim jednak pokazano kilkaset oryginalnych zdjęć z Karkonoszy z przełomu XIX i XX w. Blisko połowa z nich została udostępniona przez czeskie Muzeum Karkonoskie. Najstarsze fotografie na wystawie, pochodzące z akt książąt Reuss, znajdujących się w zasobie jeleniogórskiego Archiwum Państwowego, pokazano jednak wyłącznie w formie cyfrowej, za pomocą monitora.

Wystawa zorganizowana została przez trzy współpracujące stale instytucje: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Krkonošské muzeum ve Vrchlabí (Czechy) i jeleniogórski Oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Ekspozycja prezentowana będzie do końca lutego 2024 roku.

Opracowanie: Ivo Łaborewicz

Ciemno ubrana kobieta z czarnymi kręconymi włosami trzyma w dłoni mikrofon i stoi obok dużej kamery na statywie. Skierowana jest w stronę mężczyzny w średnim wieku w marynarce i siwych włosach. Oboje stoją w jednej z sal muzealnych i rozmawiają. W tle ludzie oglądający wystawę. Dwóch mężczyzn i dwie kobiety odświętnie ubrane stoją na tle ekspozycji muzealnej. Mężczyzna z lewej ma na sobie czarny kapelusz i biały szalik oraz garnitur. Kobieta w średnim wieku po środku z mikrofonem w ręku zwraca się do gości. Widok na jedną z sal w muzeum. Widać ekspozycję składającą się z bardzo starych aparatów fotograficznych z początku XX wieku. Na ścianie wielkoformatowa fotografia fotografa w pracowni fotograficznej oraz reklamy starych zakładów fotograficznych. Mężczyzna w średnim wieku ubrany w garnitur, czarny kapelusz na głowie i biały szal stoi na tle ekspozycji muzealnej. Trzyma mikrofon w ręku i głosi prelekcję. Ekran monitora wyświetlający planszę tytułową "Album fotograficzny z Archiwum Książąt Reuss ze Staniszowa. Zbiory Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddział Jelenia Góra." Jedna z sal muzealnych udająca atelier fotograficzne ze starym aparatem, ścianką z dużą reprodukcją dawnej fotografii góry Śnieżka w Karkonoszach. Przed ścianką stoi stare drewniane krzesło dla osoby fotografowanej. Fragment ekspozycji muzealnej. Jedno z pomieszczeń udające dawną ciemnię fotograficzną, w której wywoływało się zdjęcia. Na ciemnych ścianach wiszą fotografie. Przy ścianach stoją dwa stare biurka z krzesłami oraz narzędzia do pracy fotografa. Grafika przedstawiająca fotografię elegancko ubranego młodego mężczyzny z początku XX wieku oraz stary obiektyw fotograficzny na tle Karkonoszy. U góry tytuł wystawy, u dołu loga organizatorów na białym tle.

Fotografie: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze