Strona główna » Aktualnosci

Niezwykłe odkrycie podczas remontu kościoła w Doboszowicach niedaleko Ząbkowic Śląskich

Wersja do wydrukuPDF version

W minioną środę (18.10.br.) w domu parafialnym przy kościele pw. Św. Mikołaja w Doboszowicach niedaleko Ząbkowic Śląskich (Dolny Śląsk) miały miejsce oględziny kapsuły czasu znalezionej podczas remontu wieży kościoła. W spotkaniu zwołanym na wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu wzięli udział dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu dr Janusz Gołaszewski i starszy kustosz dr Bartosz Grygorcewicz z Oddziału Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, a także wicestarosta powiatu ząbkowickiego oraz przedstawiciele służb konserwatorskich i archeologicznych i księdza proboszcza Wojciecha Draba.

Miedziana tuba o nietypowych wymiarach zaledwie 17 na 3 cm, po otwarciu ukazała całą swoją zawartość, na którą składał się 7 kartek na żywność, m.in. chleb, mięso, jaja i tłuszcz z okresu Wielkiej Wojny, dokument spisany na papierze apreturowanym, datowany na 1918 r., w którym jest mowa o remoncie wieży kościoła, a także kilkadziesiąt monet z okresu od XV do XX stulecia. Wspomniany dokument i kartki na żywność, najprawdopodobniej trafią do zasobu Oddziału Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, a monety do muzeum. Ostateczną decyzję podejmie konserwator zabytków.

Jest to już kolejne znalezisko w ostatnich kilku latach. Jeżeli remont następnych kościołów na Dolnym Śląsku przyniesie tak cenne pamiątki z przeszłości, należy się spodziewać znacznego uzupełnienia i tak już ogromnego zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Cztery pordzewiałe metalowe tuby z dokumentami i monetami w środku przed otwarciem. Leżą na stole na białych ręcznikach papierowych. Dwie dłonie w niebieskich, gumowych rękawiczkach podtrzymują rozwinięty na stole stary dokument pisany odręcznie w języku niemieckim. Dwie dłonie w niebieskich, gumowych rękawiczkach podtrzymują rozwinięty na stole stary, zżółknięty druk w języku niemieckim będący kartką na żywność. W tle cztery pordzewiałe metalowe tuby. Dwie dłonie w niebieskich, gumowych rękawiczkach podtrzymują rozwinięty na stole stary, zżółknięty druk w języku niemieckim będący kartką na żywność. W tle cztery pordzewiałe metalowe tuby. Dwie dłonie w niebieskich, gumowych rękawiczkach podtrzymują rozwinięty na stole stary dokument pisany odręcznie w języku niemieckim. Widać na nim podpisy osób. Obok leży sześć metalowych, pordzewiałych tub z pamiątkami ukrytymi w środku. Trzydzieści cztery starych lekko zaśniedziałych monet oraz medalik i krzyżyk ułożone obok siebie na białym ręczniku papierowym na stole. Obok u góry stary dokument pisany ręcznie w języku niemieckim. Po lewej siedem niedużych, metalowych, pordzewiałych tub, w których znalezisko było przechowywane. Stara, nieduża, ciemna, metalowa tuba oraz kawałki starego niemieckiego druku leżące na stole na białym ręczniku papierowym. W tle metrówka oraz stare monety.

Notatka: dr Janusz Gołaszewski – Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu

Zdjęcia: dr Bartosz Grygorcewicz