Strona główna » Aktualnosci

Szlak cysterski na Dolnym Śląsku

Wersja do wydrukuPDF version

             W siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim odbyła się w poniedziałek 4 grudnia promocja książki „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym” wydanej przez Dolnośląską Organizację Turystyczną we współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Publikacja autorstwa dr. Janusza Gołaszewskiego, dr. Bartosza Grygorcewicza oraz Ivo Łaborewicza prezentuje najważniejsze opactwa cysterskie na Dolnym Śląsku; Bardo, Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Krzeszów, Lubiąż i Trzebnicę. Poza syntetycznym opisem dziejów poszczególnych opactw oraz ich architektury i walorów artystycznych, w książce zamieszczono również reprodukcje materiałów archiwalnych pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu, jak również Narodowego Archiwum w Pradze. Wśród dokumentów na szczególną uwagę zasługują; dokument fundacyjny klasztoru w Lubiążu, wystawiony w roku 1175 przez księcia Bolesława Wysokiego, dokument fundacyjny klasztoru cysterek w Trzebnicy z roku 1202 oraz bulla papieża Innocentego III z roku 1203 zatwierdzająca posiadanie przez joannitów kościoła w Bardzie. W publikacji nie zabrakło też materiałów ikonograficznych i zdjęć prezentujących pocysterskie dziedzictwo na Dolnym Śląsku.

          Książka „Szlak cysterski w dokumencie archiwalnym” jest kolejną publikacją powstałą w oparciu o źródła archiwalne z Archiwum Państwowego we Wrocławiu dzięki zaangażowaniu i wsparciu Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Poprzednie książki – „Marianna Orańska – obraz życia i działalności w dokumentach archiwalnych” oraz „Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym” ukazały się w 2015 i 2016 r.

            Zgromadzeni na uroczystości goście wysłuchali również niezwykłego koncertu w wykonaniu Małgorzaty Rodek – sopran, Magdaleny Cornelius – mezzosopran oraz Thomasa Corneliusa – fortepian. Artyści zaprezentowali m.in. nieznane dotąd utwory Ignaza Assmayera (1790-1862), które zostały odkryte w sąsiadującym z Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim kościele parafialnym, a po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich udostępnione do opracowania przez muzykologów.

Fot. Ryszard Bacmaga

Thomas Cornelius Magdalena Cornelius Małgorzata Rodek Dr Bartosz Grygorcewicz Dr Janusz Gołaszewski - dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu Ks. Wojciech Dąbrowski - proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim Roman Fester - Starosta Powiatu Ząbkowickiego Zbigniew Szczygieł - randy Sejmiku Województwa Dolnośląskiego